Praca trenera idealnego

W słowniku profesjonalnego trenera już od dawna są słowa takie jak superwizja czy sampling i stanowią one tylko najbardziej podstawowe zagadnienia w tym zawodzie.

Poszerzanie kompetencji trenera

Dla niektórych trenerów praca stała się wręcz sztuką, ponieważ z każdym rokiem rosną oczekiwania wobec nich. Klienci oczekują coraz więcej i nie jest to bynajmniej dla trenerów straszne. Większe oczekiwania to dla nich większy impuls do rozwoju.

Osobowość trenera

Osobowość trenera jest kluczem do sukcesu na tym polu. Ważna jest charyzma połączona ze zdecydowaniem, ale także z ciepłem. Podkreśla się również znaczenie elastyczności i zdolności do dopracowywania praktycznego warsztatu do potrzeb chwili. Nie bez znaczenia są oczywiście wiedza i doświadczenie.

Casting na trenera

Ewolucja rynku sprawiła, że wiele firm dobiera trenerów w sposób bardzo szczegółowy. Ich kompetencje formalne są warunkiem sine qua non, ale do dokonania konkretnego wyboru jest jeszcze konieczne spełnienie kryteriów związanych z konkretnymi grupami ludzi czy rodzajem działalności. Na przykład w branży technologicznej managerów najczęściej szkolą ludzie, którzy sami przez wiele lat byli managerami na podobnych stanowiskach. Chodzi tu głownie o typ osobowości i schematy myślowe.

Cechy trenera biznesu

Rynek trenerów nie charakteryzuje się już dzisiaj wolną amerykanką. Działa na nim masa ludzi ze znakomitym warsztatem i metodyką racy, dla których świadomość psychologii grupy nie jest czymś obcym. Skuteczny trener jest w stanie łączyć efektywnie wywoływanie zaangażowania grupy ze swoimi własnymi doświadczeniami trenerskimi. Do tego wyraźnie rośnie znaczenie superwizji, czyli omawiana z innymi trenerami swoich działań. Mechanizm superwizji pozwala spojrzeć na siebie z perspektywy osoby trzeciej i unaocznić w ten sposób swoje wady oraz niedociągnięcia.

Psychologia w biznesie

Najlepsi trenerzy wykorzystują ten mechanizm w sposób efektywny oraz świadomy. Trener idealny będzie umiał mówić językiem grupy, z którą współpracuje, a jego inteligencja emocjonalna pozwoli mu się z nią utożsamiać. Warto podkreślać, że trenerem idealnym jest osoba potrafiąca oferować nie tyle techniki i podejścia, a własną osobę z jej wiarygodnością i cechami osobistymi.

Trener powinien:

- przygotowywać indywidualne techniki pracy (gry, symulacje);

- bazować na przykładach, nie teorii;

- skutecznie motywować zwłaszcza osoby uprzedzone;

- umieć stymulować rozwój osoby szkolonej po sesji;

- stosować obserwację uczestniczącą;

- oceniać szkolenia pod kątem ROI (przeliczania wskaźnika zwrotu z inwestycji).

Mariusz Opaniuk

Redakcja psywojny.pl

Skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z branżą marketingową. Dzięki nam, praca w zespole będzie o wiele prostsza oraz będzie przynosić większe efekty.

Pokazujemy, że warto zainteresować się zawodem trenera biznesu oraz pokazujemy w jaki sposób stać się profesjonalistą w tej branży.

 

kontakt@psywojny.pl