Droga do celu, czyli praca trenera biznesu

Droga do celu, czyli praca trenera biznesu

Trener biznesu

Trener biznesu to pojęcie z angielskiego słowa coach. Nie jest to trener w potocznym tego słowa znaczeniu, ale trening przez niego prowadzony może być dla nas tak samo trudny jak ten na siłowni. Sam proces ma gwarantować podniesienie wyników działania oraz zwiększenie sposobów uczenia się. Wszystkie takie działania ogólnie doprowadzić mogą do tego, że będzie się podnosić swoje umiejętności oraz jakość życia.

Coachee

Warto tutaj powiedzieć kim tak naprawdę jest również coachee. To osoba, z którą trener biznesu będzie pracował i ogólnie nazwać ją można klientem. Relacja ta ma naturę partnerską. Trener nie będzie podchodził do klienta z pozycji eksperta czy też autorytetu albo wielkiego cudownego uzdrowiciela. Trener jest to pewnego rodzaju przewodnik, jednak nie ma pełnej odpowiedzialności za efekty treningu. Również klient nie może zrzucać na trenera, że coś się nie udało i nie ma takich wyników, jakie chciał mieć. Obie strony tego procesu muszą razem ustalić cel i format a także oczekiwania w stosunku do wyników wspólnej pracy.

Trener biznesu pomaga inicjować klientowi działania mające prowadzić do osiągania ustalonych celów. Określając zakres prac będzie ujmować jak największa dziedzinę zastosowań. Sam proces trenowania może działać na wiele sfer życia. Zycie każdego człowieka to tak naprawdę wiele różnych aspektów osobistych i zawodowych. Bardzo małe efekty da trening, który będzie ograniczony do jednego zagadnienia.

Dlaczego nie wolno zastępować psychoterapii współpracą z coachem?

Trening biznesowy ma się koncentrować na teraźniejszości oraz przyszłości. Nie będzie tutaj analizowania przeszłości czy też wpływu minionych zdarzeń na obecne funkcjonowanie osoby, z którą dany trening jest realizowany. Trener nie będzie psychoterapeutą i nie będzie w stanie pomóc w przypadku problemów natury emocjonalnej czy też poznawczej. Nie będzie się zajmować pomocą psychologiczną i nie ma żadnych możliwości leczenia poważnych zaburzeń.

Życie zawodowe

Trening może być stosować jednak równocześnie z profesjonalną terapią i takie działanie będzie wskazane Trening ma być również działaniem wykorzystującym przeszłość klienta w celu ustalenia jego obecnej sytuacji. Nie zakłada on rozwiązania problemów z przeszłości w celu udoskonalenia przyszłych działań.

Dzięki treningowi klient ma możliwość zwiększyć swoje zdolności do wypracowania zadowalających efektów. Będzie miał okazje poprawić pewność siebie i rozwinie swoje naturalne umiejętności. Po zakończeniu współpracy klient musi mieć poczucie stabilności oraz samodzielności. Powinien wierzyć w siebie oraz swoje siły i ma mieć przekonanie, że potrafi działać sam tak samo jak z pomocą trenera.

Natalia Krawczyk

Redakcja psywojny.pl

Skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z branżą marketingową. Dzięki nam, praca w zespole będzie o wiele prostsza oraz będzie przynosić większe efekty.

Pokazujemy, że warto zainteresować się zawodem trenera biznesu oraz pokazujemy w jaki sposób stać się profesjonalistą w tej branży.

 

kontakt@psywojny.pl