Szkolenia biznesowe

Jednym z rodzajów treningu będzie ten o biznesowym charakterze, który ma wspierać przedsiębiorców w rozwoju firmy. Z pomocy oraz wsparcia trenera biznesu korzystają chętnie właściciele oraz menadżerowie dużych i małych firm. Specjaliści, którzy prowadza własną działalność gospodarczą a także oso by, które planują uruchomienie własnego biznesu. Trener biznesu to zawód młody w naszym kraju, ale zainteresowanie nim stale rośnie.

Zadania i czynności robocze

Najważniejszym celem pracy będzie kształtowanie i rozwijanie kompetencji miękkich. Do podstawowych zadań będzie należało prowadzenie szkoleń z zakresu asertywności, komunikacji czy negocjacji a także umiejętności menadżerskich i zarządzania zmianą a także organizacji czasu. Trenerzy biznesu maja również przygotowane specjalne szkolenia dla konkretnej grupy klientów. Przed rozpoczęciem szkolenia do obowiązków trenera będzie należeć przygotowywanie programu szkolenia, który potem będzie się realizować z dobraniem odpowiednich metod szkoleniowych.

Po skończeniu szkolenia przygotować można raport, który się prezentuje menadżerowi albo właścicielowi firmy. W raporcie można przygotować opis zająć i charakterystykę uczestników, będzie można powiedzieć o dalszym rozwoju i zalecaniach jakie są stawiane. W ten sposób ta dalsza droga rozwoju będzie już wyraźnie przedstawiona i będzie można się tym kierować.

Zaangażowanie trenera

Trener biznesu to osoba, która zazwyczaj pracować będzie indywidualnie. Są jednak takie sytuacje, w których szkolenie mogą prowadzić dwaj trenerzy. Wykonując swoje zadanie mogą oni współpracować z menadżerami i właścicielami firmy albo tez ze specjalistami do szkoleń, na zlecenie których się je realizuje. Nie każda osoba będzie miała dobre predyspozycje do tego, by zostać trenerem biznesu. To praca, która będzie emocjonalnie angażować i będzie to ciągłe związane z ludźmi. Od relacji z uczestnikami zależeć może reputacja trenera i szanse na jego dalszy rozwój. W trakcie szkolenia trener musi umieć budzić zainteresowanie i ciekawość u uczestników.

Specjalistyczne szkolenia

Powinni oni wychodzić zmotywowani do działania w określonym zakresie. Wymaga to również stosowania umiejętności związanych z komunikatywnością czy tez zdolnością do utrzymywania kontaktów międzyludzkich. Trzeba mieć umiejętność aktywnego słuchania czy tez przekazywania wiedzy. Trener powinien być osobą ciekawą ludzi, otwartą oraz empatyczną a także gotowa na pracę nad sobą ponieważ sam jest podstawowym narzędziem pracy. Niezbędna będzie w tym zawodzie również duża odporność na sytuacje o stresowym charakterze, ponieważ takie zawsze będą się mogły pojawić i będzie trzeba umieć je pokonać.

Monika Kalicka

Redakcja psywojny.pl

Skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z branżą marketingową. Dzięki nam, praca w zespole będzie o wiele prostsza oraz będzie przynosić większe efekty.

Pokazujemy, że warto zainteresować się zawodem trenera biznesu oraz pokazujemy w jaki sposób stać się profesjonalistą w tej branży.

 

kontakt@psywojny.pl